Górnicza po raz kolejny pomaga chorym na białaczkę

ZSGE > Aktualności > Górnicza po raz kolejny pomaga chorym na białaczkę

W dniu 4 marca w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie odbyła się akcja #Komórkomania, której głównym celem jest rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Akcja ta jest prowadzona od wielu lat przez Fundację DKMS. To międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Dokonanie rejestracji jest bezpłatne i bezbolesne – polega na wypełnieniu formularza oraz samodzielnym pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

To już druga akcja przeprowadzona w naszej szkole dla fundacji DKMS – kierujemy ją do naszych pracowników, uczniów oraz ich rodzin. Poprzednią zorganizowaliśmy w 2017 roku. Zarejestrować może się każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, która nie choruje przewlekle – mówi szkolny koordynator Michał Szurgot.

Mamy świadomość tego, że każdy z nas lub naszych bliskich może kiedyś zachorować a prawdopodobieństwo znalezienia swojego bliźniaka genetycznego jest bardzo małe. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest, aby zarejestrowało się jak najwięcej osób. Dzięki temu możemy oddać cząstkę siebie komuś potrzebującemu i podarować coś najcenniejszego – życie. – mówi szkolna koordynatorka Marta Woźniak.

Jeżeli okaże się, że DNA potencjalnego dawcy jest zgodne z kodem genetycznym chorego, to należy przejść szereg badań, aby zostać w rezultacie zakwalifikowanym do przekazania szpiku lub komórek macierzystych.

Podczas dzisiejszej akcji w Górniczej zarejestrowano 65 potencjalnych dawców komórek macierzystych.